Hello!

A nevem Dénes, és könyvekről írok.

Ha valami érthetetlen okból még mindig maradt volna kérdésed arról, hogy mi is ez a blog, akkor hadd ajánljam a kreatívan és találóan elnevezett Mi ez? című posztot. Ha pedig már képben vagy, görgess lejjebb a bejegyzésekért!

  • Emily Nagoski - Úgy, ahogy vagy

    Emily Nagoski - Úgy, ahogy vagy

    Vizsgáltuk már a párkapcsolatokat a szeretetnyelvek, az erőszakmentes kommunikáció, vagy épp a jó házasság alapelveinek szemszögéből. Ám ezek mind kissé plátói módon álltak a szexualitás témaköréhez. Na ma ezt a rést fogjuk betömni – már ha értitek, mire gondolok… Tovább »

  • Önmagunk "meghackeléséről"

    Önmagunk "meghackeléséről"

    Még az egyetemista éveim vége felé jött ki egy marha jó kis puzzle játék Hack’n’Slash címmel, ami – amellett, hogy egy kriminálisan alulértékelt videojáték-történelmi remekmű – egy váratlanul fennkölt önfejlesztési tanulságot rejteget… Tovább »

  • Mark Manson - A "leszarom" rafinált művészete

    Mark Manson - A "leszarom" rafinált művészete

    Mark Manson könyve régóta pihent már az olvasólistámon. Egy mocskos szájú, saját hibáin élcelődő, filozofikus gondolkodásmódot terjeszteni igyekvő fiatal srác osztja az észt – mondjuk úgy, hogy nem volt nehéz azonosulnom vele. A cím pedig már csak ráadás, mert az önmagamban való csalódásra és az elégedetlenségre való hajlamom miatt éreztem, hogy rám fér a leszarom forte tabletta… Tovább »

  • A megszállottság hátrányairól

    A megszállottság hátrányairól

    Egy korábbi séta alkalmával érdekes párhuzamba botlottam A zen meg a motorkerékpár-ápolás művészetét író Robert Pirsig, az Út a vadonba című könyvből híres Chris McCandles, és a Zabhegyezőből ismert Holden Caulfield között… Tovább »

  • Rutger Bregman - Utópia realistáknak

    Rutger Bregman - Utópia realistáknak

    Nem titkolt vesszőparipám, hogy a jelen technológiai fejlettsége mellett groteszknek tartom a munka szükségességét, és mindig örömmel veszem, ha valaki hajlandó kiállni a garantált alapjövedelem jövőképéért. De attól, hogy én személy szerint hiszek benne, a szükséges szociális és/vagy közgazdasági háttérrel eddig nem rendelkeztem, hogy a Universal Basic Income (UBI) védelmére kelhessek. Ezt a hiányosságot pótoljuk most Rutger Bregman segítségével… Tovább »

  • Integritás riport 2022

    Integritás riport 2022

    Már a tavaly indított integritás riport rovat megalapozásánál lehetett tudni, hogy a benne megfogalmazott “személyes alkotmány” egy olyan ideál halmaz lesz, amit esélyem sincs elérni soha. Arra viszont továbbra is érdemes kitérni, hogy miben, miért és mennyire vallottam kudarcot az azóta eltelt egy évben… Hátha jövőre jobb lesz. Tovább »

  • Sarah Wilson - Élet szorongás és pánik nélkül?

    Sarah Wilson - Élet szorongás és pánik nélkül?

    Témánk a szorongás, kiszemelt kalauzunk pedig Sarah Wilson újságíró, aki emellett egy produktív, magasan funkcionáló idegbeteg – és ez utóbbit abszolút elismeréssel mondom. Könyvében nem egy pszichológus szakvéleményét kapjuk, sem egy önjelölt guru étrendjét és edzéstervét. Amit kapunk, az egy kutakodó, utánanéző, forrásokat kergető, mindent kipróbáló, és nem mellesleg gyerekkora óta szorongással küzdő nő több évtizedes tapasztalatai. Tovább »

  • Dobozokról és gombolyagokról

    Dobozokról és gombolyagokról

    Nemrégiben beleakadtam egy reddit posztba, ami igencsak éles és alapvető, mégis vicces ellentétet húzott a férfiak és a nők közé. Erről pedig eszembe jutott egy sokkal régebbi, de szinte azonos témát feldolgozó Mark Gungor előadás, ami azóta is nagy hatással van a párkapcsolati hozzáállásomra. Hadd meséljek hát egy kicsit Gungor agyi modelljéről. Tovább »

  • Diana DeLonzor - Soha ne késs el többé

    Diana DeLonzor - Soha ne késs el többé

    Karakterfejlesztés címszó alatt megcéloztam magamon azt az “alacsonyan lógó” javítanivalót, miszerint képes vagyok szinte mindenhonnan elkésni. Nem úsztam viszont a könyv opciókban – és ahol szóba került a téma, ott is eléggé egy kaptafára kezeltek mindenkit. Ezért is esett olyan jól, amikor végre beleakadtam Diana DeLonzor – Never Be Late Again című könyvébe, amiben egész konkrétan hét típusra osztjuk az érintetteket… Tovább »

  • A kontextusváltásról

    A kontextusváltásról

    Az emberi agy is pont úgy képes a párhuzamosságra, mint a számítógépek – sehogy. Az időosztásos rendszerek tulajdonképpen annyit tesznek, hogy gyorsan váltogatnak különböző programok között, ezzel keltve azt a látszatot, hogy minden szál párhuzamosan halad. Ez a váltogatás viszont nem olcsó, ami a gépekhez hasonlóan az emberi produktivitásra is nagyban kihat… Tovább »