-
David Allen - Intézz el mindent!
A mai bejegyzésben a magasztos, absztrakt gondolatok világából visszakanyarodnék kicsit a konkrét, szokványos, színtelen-szagtalan világunkba. Mert hát mind szép és jó, hogy megfogalmazzuk az elveinket, az álmainkat, a hozzáállásunkat, és akár magát az életünk nagy célját, de ha közben elveszünk a hétköznapok teendőiben, akkor nem sok értelme volt. Felütöttem ezért David Allen – Intézz el mindent! (eredetileg “Getting Things Done”, vagy egyszerűen csak GTD) című könyvét, amit sokszor a “produktivitás bibliájaként” emlegetnek. És ha ez a módszer segíteni tudott számtalan, hatalmas terhet és felelősséget cipelő üzleti vezetőnek, akkor valószínűleg nekünk egyszerű halandóknak is átláthatóbbá – és stresszmentesebbé – teheti a mindennapjainkat. Tovább »
-
Yuval Noah Harari - Sapiens
Nem titkolt kezdeti cél ugye a minél szélesebb és változatosabb “alap” megteremtése, ahonnan aztán a kismillió felmerülő szálat követve egyre jobban lefedhetünk mindent… is! Így gondoltam a filozófia és a pszichológia mellett a történelemre is kitérhetnénk kicsit alaposabban. Ezzel egyúttal a Flow-ban korábban felmerült tanácsnak is eleget teszünk és a 48 törvényes történelmi példák vonalát is tovább visszük. Na persze az sem árt, hogy konkrétan ezt a könyvet orrba-szájba ajánlják mindenhol. Ilyen hangulatban álltam tehát neki Yuval Noah Harari könyvének, és nagyon megérte… Tovább »
-
Steven Pressfield - A művészet háborúja
A mai bejegyzés tárgya egy rövid, de annál hatásosabb kis szösszenet a minden kreatív alkotó tevékenységet megtámadó Ellenállásról és annak legyőzéséről. Érdemes megjegyezni, hogy a cím egy szóvicc, hiszen pont a fordítottja Szun-ce híres “A háború művészete” elnevezésű stratégiai kötetének. Szun-ce-vel ellentétben azonban itt nem a háborút akarjuk művészi módon vívni, hanem magáért a művészetért vonulunk háborúba… Tovább »
-
Robert Greene - A hatalom 48 törvénye
A könyv arról a kollektív gondolkodásmódról rántja le a leplet, amivel sikeresek lehetünk az életben. És ez sajnos sokszor megtévesztéssel, kihasználással, és kegyetlenséggel jár. Fontos viszont már az elején letisztáznunk, hogy a hatalom trükkjeinek ismerete önmagában még nem jár semmilyen morális vonzattal! Ha jóra használod az itt tanultakat, az jó; ha rosszra, az rossz. Ha a rossz elleni védekezésre, az megint jó. Ez csak információ… Tovább »
-
Robert Greene - A hatalom 48 törvénye
-
Viktor Frankl - ...mégis mondj igent az életre!
Sokszor láttam már ezt a címet a “legfontosabb” könyvek között, önfejlesztés válogatásokban; és most a Ryan Holiday-féle ajánlások között is. Hát akkor mondom ne hezitáljunk, inkább “mégis mondjunk igent az életre!” Ezután jutottam csak odáig, hogy egyáltalán megnézzem, miről is szól, és jött a meglepődés. Viktor Frankl egy bécsi származású pszichiáter, aki ‘42 és ‘45 között megjárta a koncentrációs táborokat. Na most nem tudom, ki mennyire van tisztában a témával, de én például kb. pont annyit tudtam róluk, hogy léteztek ilyenek. Mondhatjuk, hogy idáig szimplán “absztrakt rosszként” voltak iktatva a fejemben, de itt nagyjából kifújt. Hát… hogy is mondjam… most egy picit élesebb képet kaptam. Tovább »
-
Csíkszentmihályi Mihály - Flow
A durván absztrakt filozofálás után úgy gondoltam, kész felüdülés lesz visszakanyarodni kicsit praktikusabb vizekre. De az egy-egy konkrét témát mélyen kiveséző, vagy a meséből tanulságot levonós jellegű könyvek helyett azért még mindig az átfogó, stabil alapot adó műfaj volt a cél. Így kötöttem ki végül Csíkszentmihályi Mihály - Flow című remekénél, ami az egyik legöregebb elem a “na ezt egyszer biztos el kell olvasni” listámon. Tovább »
-
Simon Blackburn - Think
A sztoikus filozófián felbuzdulva kérdeztem egy filozófia csoportban, mit ajánlanának egy jó összefoglalónak. Így kötöttem ki Simon Blackburn “Think” című könyvénél, ami az alcíme alapján egy “lenyűgöző bevezetés a filozófiába”. Hát… nem olyan volt, mint amire számítottam! Mármint ne értsetek félre, nagyon tanulságos, rengeteg fogalmat letisztáz, és jól megalapoz bármilyen további filozófiai kutakodást; szóval mindenképp érdemes végigmenni a jegyzeteimen. De aki itt egy tipikus önsegítő könyvre számít pár mondatban összegezhető tanulsággal, azt most vegye a nagy levegőt, mert ez kemény menet lesz. Tovább »
-
Marcus Aurelius - Elmélkedések
Kezdésnek számtalan netes ajánlás alapján Marcus Aurelius Elmélkedéseit választottam, és hadd mondjam meg, nem csalódtam. Sőt! Marcus Aurelius filozófus császár privát gondolataiba kapunk benne betekintést, ahogy a sztoikus elveket követve próbálja magát a “helyes úton tartani”. Sztoikus elvek, amik a mai világban pont ugyanolyan fontosak, mint 2000 éve - ha nem jobban. Tovább »
-
Mi ez?
Ez itt, kedves Érdeklődő, a Preprocessor Blog. Ja hogy az mi? Kitűnő kérdés, hadd meséljek erről egy kicsit… Tovább »